AMATÖR LİGLER İLE İLGİLİ NİHAT ÖZDEMİR’DEN AÇIKLAMA

Artık amatör futbolun 2020-2021 sezonunda ne olacağının belirsiz kalmasının en büyük sorun her yerde koltukların sahibi olan Ali DÜŞMEZ olduğu spor camiasının kesin kanati olarak kesinleşti. Geçtiğimiz günlerde yapığı açılamalarda Mart ayı sonrasını işaret etmişti fakat Tff başkanı Nihat ÖZDEMİR bir hafta sonra yaptığı açıklama ile Nisan ayı sonrasını işaret etti.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, bir programında sorularını yanıtladı.

Özdemir, “Bölgesel Amatör Lig ve yerel amatör liglerin durumu ne olacak?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Dün Kilis’teydim. Çimento fabrikasında toplantıya gittim. Geldiğimi duyan Kilis Belediyespor gelmiş beni görmeye. Gerçekten hepsinin talepleri var ‘bunları başlatın’ diye. 117 bin maç oynanıyor. 320 bin amatör futbolcu var. Eğer futbol oynarlarsa bir şeyler kazanıp hayatlarını devam ettirecekler. Cumhurbaşkanımıza da gidiyorlar futbolcular, diyorlar ki ‘Bizim liglerimiz oynanmıyor’. Biz oynanmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımız da konuyu Spor Bakanlığı’na havale ediyor. Bizim de başkan yardımcımız Ali Düşmez, hatta Mehmet Baykan, bu konular üzerine çalışıyorlar.

Nisandan önce mümkün değil
Biz de oynatmak istiyoruz. Nasıl oynatacağımız konusuna çalışıyoruz. Hedefimiz oynatmak. 15 Şubat’tan itibaren nasıl transfer yapacaklarını açıklayacağız. Eğer karar verirsek hazırlık için de bir  müddet vermemiz gerekecek. En erken nisan ayından önce bu amatör maçları oynatmamız mümkün değil. Maçları oynatırken bunların test olma durumu var. Aşı olma mecburiyeti olabilir. Seyahat durumları var. Maddi olarak testi kaldıramazlar. Beşiktaş’ı bile bu mali yük zorluyor. 2 ve 3’üncü lig takımlarının çektiği sıkıntıları ben biliyorum. Maddi sıkıntıları biliyoruz.”

Bu açıklamalar neticesinde daha önceki verileri ile MArt ayı ikinci yarısı başlama ihtimali ortadan kalkan Bal ligi başlangıcı Nisan ayı ikinci yarısına kaldı bu da demek oluyor ki yerelde oynanan Süper ve birleştirilmiş 1.Amatör liglerin bir önceki sezondan pandemi süreci nedeniyle düşme olmaması nedeniyle takım sayılarının arttığı göz önüne alındığında bu sezon oynanmasının neredeyse imkansız bir duruma geldi.