AMATÖR SPORUN SESİNİ DUYAN YOK

Düzce ili amatör ligleri 2021-2022 sezonu öncesi oluşturulacak olan liglere yönelik başvurular ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlandı.

Süper Amatör Lig katılma hakkı olan toplam 17 kulüp bulunması yanında Düzce Belediyespor  dernek olarak tüm hakları bir firmaya satıldı ve artık Antalya ili kulübü olarak faaliyet gösterecek olduğundan 16 kulüp katılma hakkı olmasına rağmen katılım belirsizliği ile beraber 13 kulüp kura çekimine katıldı ve şuan 2 kulüp için lige katılım kesin olup olmadığı net görünmüyor. Tabi buna birde lig başlama haftası tertip komitesi toplantısı öncesine kadar diyeceğiz ama Düzce ilinde tertip komitesi toplanmayıp bir kişinin kafasına göre uygulamalarından ibaret olsa da diğer 3 kulüp lige katılmak ister ise işlemleri tamamlayarak lige katılmalarının önünde Futbol Talimatları bakımından hiçbir engel bulunmuyor fakat şuan bu beklenmeyen bir durum olarak gözüküyor.

1.Amatör Lig ise pandemi sonrası 2.Amatör Lig ile birleştirme kararı ile 1.Amatör 13 takımı ve 2.Amatör katılma hakkı olan 48 takım olmak üzere 61 takımın lige katılma hakkı bulunuyor. Süper Amatör Lig de görünen durum 1.Amatör için başvurular tam bir gösterge olarak 61 kulüpten sadece 27 kulüp şuan başvuruda netleştirdi. Aynı şekilde lig başlama haftasına kadar kalan 34 takımında liglere katılma hakları Futbol Talimatları gereği saklı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bu sezon katılımın bu kadar kötü olmasının ana nedenleri pandemi etkilemiş olsa da esasa da göz göre göre çalışması gerekenler sadece seyir edip kürsüden seslenmeyi tercih ettiler. Bunun nedeni kulüplerin samimiyetsizliği olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Görünen başka bir sorun ise bazı külüpler yolunacak kaz olarak görülür iken bazı kulüplere istisnalar yapıldığı yönündeki iddiaların bir an önce gün yüzüne çıkması gerekiyor.

Son 5 yılda kulüplerden çeşitli işlemler tescil, isim değişikliği ve transfer gibi işlemlerde referans belgesi için katkı tutarları yatırmadan referans belgesi alan kulüpler olduğu yönündeki iddialar için bu işlemlere ilişkin dekont ve alındı belgeleri ile açıklanması beklenen konular.

Tertip komitesi toplantıların yapılmadığı ve tarafsızlığını kaybetmiş olmasına rağmen Tff il temsilciliği yapan Gökhan Karadağ keyfi uygulamalar ile müsabaka saatlerini yayınlamasının altında nelerin yattığını tüm spor camiası biliyor. Tertip komitesinin talimaları aykırı şekilde keyfi uygulamalar için TFF yapılan müracaatın incelenme aşamasında olduğu ve neticesi ne olacak göreceğiz. Tabi bu gerçek durum karşısında tarafsızlığını kaybettiği açıkca ortada olan birinin istifa ederek orayı terk etmesi beklenir lakin kendisi hiçbir dönem seçilmemiş ve bu uygulamalar için atanarak faaliyetler gösterdiği bilinen bir gerçek ortada duruyor.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığında zaten 3-5 yöneticinin kendi imkanları ile yürüyen amatör spor kulüpler neden çifte standartlar ile liglere katılan kulüplerin olduğu bir lige girmesinin bir anlamı kalmıyor.