DÜZCE 2.AMATÖR LİG TERTİP KOMİTESİ SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ

Tff tarafından Korona Virüs salgını nedeniyle liglerin durumuna ilişkin yaptığı açıklamalar sonrası kulüpler mağduriyetlerini tertip komitelerine bildirdi ve İllerde bulunan Tertip Komiteleri toplanarak kulüplerin önerilerini süzgeçten geçirerek aynı tarz önerileri birleştirerek talepleri Tff göndermeye yönelik çalışmalara başladılar.

Korona virus salgını sonrası yapılan ertelemeler sonrası liglerin durumuna ilişkin TFF tarafından yapılan açıklama öncesinde 81 ilden görüş alınarak ortak bir karar verildiği ortaya çıkması sonrası Düzce ilinde 2.Amatör Lig katılan 19 kulüp kendilerinin her hangi bir görüş alınmadığı gibi Tertip Komitesi temsilcileri bu tür bir görüşe ilişkin bir toplantı toplantı yapılmadığını bu tarz bir bir görüş bildirildiği ise bunun Tertip Komitesi kararı dahi olsa TFF İl Temsilcisi Gökhan KARADAĞ tarafından iletileceğine göre bu belirtilen görüşün TFF İl Temsilcisi tarafından bilemediğimiz bir talimat veya kendi beyanları olarak iletilmiş olabilir düşüncesiyle kulüpleri yok sayma anlamına gelen uygulamalar yapılması anlamına gelir buda amatör spor camiası tarafından hiç tasnif edilmediği gibi misli ile karşılığını bulacağı belirtiliyor.

Düzce TFF İl Temsilcisi halen 2.Amatör Lig katılımcı takımları toplayarak görüş ve öneriler ve gelişen duruma ilişkin bu güne kadar yapılan yazışmaların detaylarını göstermemesi zaten kuralların çevresini dönme işler ile atanan birinin bu şekilde davranışlar sergilemesi doğal görülüyor.

2.Amatör Lig katılımcı kulüplerin bu sezona ilişkin durumununa ilişkin kararın başka illerde yapılacak uygulamaları bağlamak kendi iradesini teslim etme anlamına gelen bir bekleyiş ile başta İstanbul gibi illerde yapılacak uygulamalar ile aynı uygulamaları yaparım tarzı düşüncesi ön planda olduğu düşünülüyor.

İstanbul 2.Amatör Lig her ne kadar Düzce gibi 2.Amatör Lig ilk devresi tamamlanmayan lig olarak aynı kategoride yer alsa da İstanbul 2.Amatör Lig de 18 grup içinde 17 grup 10 takım 1 grup 9 takımdan oluşan  ve toplam 179 kulüp ve bu kulüpler her ilçe bölge bazında birlik ve belediyeler bazında katkı alan yani İstanbul 2.Amatör Lig de lig sıralamasına göre kulüplere belediye derece primleri verdiği gibi ligde katılımcı takım sayısı istinaden bazı üst birimlerin kongreleri tetikleyici ve etkileyici sayıda olması nedeniyle karar alma mekanizması kurulma zorunluluğu var. Buna istinaden şuan İstanbul 2.Amatör Lig gruplarda 10 takım ve ilk 7 hafta sonunda bir sıralama oluştuğu için ilk 3 veya 4 sırada yer alan takımların bir üst lige alınması talebi ön plana çıkıyor.

Düzce ilinde ise 2.Amatör Lig 3 grup ve 1 grup 7 takım diger 2 grup ise 6 takımdan oluşan 19 takım yer alıyor. Bu gruplarda 1. hafta oynandı ve A grubunda ise 7 takım olduğundan bay bir takım olması durumundan dolayı lig sıralamasının gruplarda bir anlam taşımadığı görülüyor. İstanbul gibi ilk 3 veya 4 yer alan takımlar lige alma gibi bir uygulamaya yer verilse o zaman geriye zaten 2 grupta 2 ve bir grupta 3 takım olarak 7 takım kalacak ve bu işin günah keçisi faturası onlara kesilmiş anlamına geleceğinden lig için uygulanamaz bir durum ortaya çıkacak.

” Düzce için öne çıkan farklı bir düşünce ise Süper Amatör Lig kaldırılması ve 1.Amatör Lig ve 2.Amatör Lig olması .  Zaten şuan Süper Amatör Lig de 14 takım 1.Amatör Ligde 15 takım ve 2.Amatör Ligde ise 18-24 takım arasında yıllara gör değişen ligler oluştuğuna göre aktif ligde 50 takım yer aldığı görülüyor.

1.Amatör Lig 10 takımdan oluşan 2 grup burada 1.sırada yer alan takımlar play off ile Bal Ligine çıkması ve iki gruptan son 3 sıra 8,9 ve 10 yer alan takımlar direk alt lige düşer iken 6 ve 7 sırada yer alan 4 takımın tek devreli play out ile ilk iki sıradakiler lige kalır iken 3 ve 4 sırada yer alan takımlar olarak toplamda 8 takım 2.Amatör Lige düşecek.

2.Amatör Ligde ise 10 takım  4 gruptan oluşan ve her grup 8 takım ve 4 grupta 1. olanlar direk çıkar iken A2-A3-C2-D3 ile B2-B3-D2-D3 oluşan gruplar play off oynayarak her iki play off grubunda 1 ve 2. sırada yer alan 4 takım olmak üzere toplamda 8 takım bir üst lig 1.Amatöre çıkma hakkı kazanır.

En önemli ise 1.Amatör Lig katılan her takım en az iki  ve 2.Amatör lige katılan her takım en az bir U ligine katılma zorunluğu getirilmesi ve kurala uymayan takımlar bir sonraki sezon 1.Amatör de ise bir alt lige düşürülmesi 2.Amatör Ligde ise bir sezon ara verdirilecek  üst liğe çıkmada 2.Amatörden 1.Amatöre çıkan takım eğer U liglerine katılmamış ise önümüzdeki sezon 1.Amatör Ligde 3 U ligine katılma uygulaması ile tüm takımların alt yapıya yönlendirilmesi  ile oyuncu yetiştirme ve kazanmanın en üst düzeye çıkartılması sağlamak.

Bu şeklide  52 takım ile hem tüm liglerde takımlar tüm sezon boyunca başarı elde etme amacıyla ligden kopmayacak ve liglerde gruplarda yer alan takımlar yarı yarıya yenilenmiş olacak.”

Diger illerde pandemi süreci sonrası etkilenen 2.Amatör Lig’ler için illerde Tff İl Temsilcileri görevleri gereği lige katılımcı takımları toplayarak bilgilendirme ve kulüplerin görüşlerini rapor etmek için toplantılar yaparak görüşlerini rapor ediyor.

Düzce de ise bu sessizlik hiç hayra alamet değil. Denilirse ki Tff kararı bu 2.Amatör Lig oynanmamış sayılması uygulanmak istenir ise o zaman yer yerinden oynayacağını herkes emin olarak bilindiği halde neden halen kulüpler ile birlikte hareket edilmez anlaşılır gibi değil.

Fakat bilinen bir gerçek son 10 yıldır bu işler birilerin kendi kendine aldığı kararlar ile yürütür iken bir de bunun yanında liglerin kontrası olan Disiplin Kurulunun ise üyesi olmayanların başkanlık ettiği toplantılar ile karar aldıkları tutanaklar ile ceza kararlarının yayınlandığı Düzce de güler misin ağlar mısın moduna girileceği gözüküyor.