AMATÖR LİGLERİ BEKLEYEN BELİRSİZLİKLER

2019-2020 Sezonu tamamlanması ile yeni sezon plalaması yapılması ile oluşacak 2020-2021 kitapçığının yayınlanması bekleniyor. Bölgesel Amatör Lig Tff tarafından oluşturularak fikstür planlaması yapılmaya başlanmasına nazaran yerelde amatör liglerin nasıl başlayacağı merakla bekleniyor.

En çok merak edilenler arasında amatör takımların;

  • Lige katılımı için uygulanan Askf ve Tff katılım bedelleri
  • Transfer ücretlerinde geçen yıl Tff katkı tutarlarında indirime giderken Taskk katkı tutarlarında arttırıma giderek Taskk geçen yıl yaptığı gibi amatör kulüpleri arkadan vurmaya devam mı edilecek
  • Tff amatör müsabakalarda Covid19 sürecinde sağlık koşullarını sağlamayı amatör kulüpler üzerine mi yıkacak

Amatör kulüpler belli olmayan bir kıskacın içine düşmüş vaziyetteler. Pandemi süreci nedeniyle amatör kulüpler kendilerine sponsor katkısı bulması nerede ise imkansız duruma geldi.

Düzce ilinde son 10 yıldır amatör kulüplerine yardım sadece Askf seçimleri döneminde yönetimde olan bir kaç kişinin iradesi altında yapılan ve artık açıkca ortaya çıkan kendi uğraş işlerindeki malzeme tedarik sağlayarak amatör kulüplere destek adıyla müşteri yapılmış. Diger illere bakıldığında Askf ler kurumu kendi işleri doğrultusunda kullanma adına gelen bu tarz olaylardan uzak durmak için kulüplere maddi olarak kaynak vererek kendi ihtiyaçlarına göre malzeme veya başka giderlerde kullanmasın sağlandığı görülüyor. Zaten bu sezon Askf seçim dönemi olmadığından destek adına bir çalışmanın olmayacağı kanısı ortada olduğundan bu durum bir sonraki sezonda düşünülücek konu olarak ortaya çıkıyor.

   2019-2020 sezonunda ortaya çıkan durum ile Düzce ilinde yer alan amatör kulüpleri yok sayan ve Tertip Komitesi varlığı yok hükmünde  sayan kararlar almak gibi bir çok olayın altında imzası olan Tff Düzce İl Temsilcisi Gökhan KARADAĞ bu göreve devam etmesi imkansız gözüküyor. Tabi son 10 yıldır ne hiçbir amatör kulüp iradesi olmadan birilerinin talimat ve komutlarını yerine getirmek üzere atanmış biri olarak görev yaptığı bilinen Tff İl Temsilcisi Gökhan KARADAĞ istifa etmesi beklenmediği ve konun Tff nezdinde çözülebileceği kanaati oturmuş durumda gözüküyor.

Bölgesel Amatör Lig de bu sezon Düzce ilini temsil edecek olan Çilimli Belediyespor, Beyköy Belediyespor ve Akçakocaspor durmularına baktığımızda;

Çilimli Belediyespor geçmiş sezonda oynadığı oyun ve kurumsal yapısı ile ideal bir yapıda gözüktüğünden 2020-2021 sezonunda üst lige çıkma hedefi olabilen takım gözüküyor. Çilimli Belediyespor hem kulüp yönetimi hemde belediyeye ait bir iştirak olmasını tam bir koordinasyon örneği ile yürüterek yapılan işlerin heba olmaması için yatırımlar yaptığı gözüken durumdur. Bu da Bölgesel Amatör Lig’de il temsilcileri arasında en kuvvetli aday olarak tescillenmiş gözüktüğü gibi transfer çalışmalarına başlamıştır.

Beyköy Belediyespor geçmiş sezon çok zorlu bir sezon geçirmiş olmasına rağmen pandemi süreci sonrası Tff tarafından alınan kararlar doğrultusunda 2020-2021 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de ilimiz temsil edecek olmasına rağmen şuana kadar takım veya belediye tarafında sezona ilişkin bir çalışma gözükmüyor.

Akçakocaspor aynı şekilde pandemi süreci sonrası Tff almış olduğu kararlar neticesinde bu sezon Bölgesel Amatör Lig’e yükselerek ilimiz temsiledecek olan Akçakocaspor’da mali konular çözüm bulunamamanın sancısını yaşıyor. Diğer iki temsilcimiz belediye iştiraki olduğundan yönetim kadrosu ve maddi olanaklar olarak belediye üzerinden kaynak sağlanır iken bu durum Akçakocaspor için biraz farklı durumda gözüküyor. Akçakoca ilçesinde Akçakocaspor ile beraber 5 amatör kulüp olduğu varlığını önceki dönem Belediye Başkanı ve yönetimi yok saymanın bedelini değişim ile bulmuştur. Şimdi beklentilerin odağında olan Akçakoca Belediye Başkanı Okan YANMAZ Akçakoca ilçesin temsil eden bu tüm kulüpler ile birlikte mi olacak yoksa geçmiş dönemde yapılan tek taraflı uygulamalar ile mi yol alacağını göreceğiz.

Süper Amatör Lig de pandemi süreci sonrasında Tff almış olduğu binbir çeşit kararları sonrası ligde düşme olmadığı sadece ligden ihraç edilen takımların ligden düşürüleceği şartını sağlayan 12 takım ile 1.Amatör Ligden çıkan 3 takım ile beraber 15 takımla oynanması bekleniyor.

1.Amatör Lig pandemi süreci sonrası 2019-2020 sezonunda Düzce ilinde kendisini atayanların talimatlarını yerine getirdiği iddası olunan Tff İl Temsilcisinin kulüpleri tanımaz davranışları ile bu durum sonrası Askf bunda çözüm olma kapısının kapanması sonrası 2.Amatör kulüplerinin taleplerini Tff iletmesi sorası Tff tarafından alınan karar sonrası 23 ilde 2020-2021 sezonunda 23 ilde 1.Amatör ve 2.Amatör Lig birleştirme kararı alınarak mağduriyetlerin önüne geçilmiştir.

Tff Amatör Lig Esaslarının açıklanması sonrasında yerel amatör liglerin ve U liglerinin durumu belli olacak. Açıklamanın bu hafta içinde veya önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.