DÜZCE’DE AMATÖRÜN SESİNİ DUYAN VAR MI?

Amatör takımlar öncelikle yerelde federasyon ile Valilik temasları ile desteklenmesi sonra Konfederasyon ve üst federasyon ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından maddi ve ayni desteklerin verilmesi esastır. Düzce ilinde bu sıralama Düzce Askf ile Düzce Valiliği sonrasında TASKK ve TÜFAD  ile TFF – Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bir zincirdir. Hukuki olarak da yerel yönetimler Valilik, Belediye ve Askf ‘ler amatör kulüplerin ihtiyaçlarını belirleme çalışması yaparak destek miktarları belirlenir ve uygulama başlanır. Tabi burada esas olan Profesyonel hiçbir bir spor kulübüne maddi ve ayni destek sağlayamazlar.

Peki Düzce ilinde  Valilik ve Belediye amatör kulüplere mi destek veriyor yoksa hukuken de yasak olmasına rağmen çevresini dönerek Profesyonel kulüplere mi destek veriyor. Bu sorunun cevabı herkes tarafından bilindiği üzere amatör kulüpleri yok sayan ve profesyonel bir ticari işletmeye maddi destek verildiğidir. Tabi profesyonele de desteğin verilmemesini kimse öngörmez ama esas olanı yok sayan bir anlayış karşısında hukuk toplumun birbirine olan saygınlığını ortaya koyan eylemler olduğu esasıyla amatörü yok sayılması hukuksuzluğun artık belirtilmesi gereken bir durum olduğu ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Diğer illere bakıldığında Valilikler ve Belediyeler  Askf temasları ile amatör kulüplere maddi destekler açıklarken ne yazık ki Düzce ilinde Askf siyasi çıkarlara heba edilmiş duruma geldi. Askf yönetimi siyasi ayak olma işleri nedeniyle Amatör kulüplerin üst kuruluşu olma yetkinliğini kaybetmiştir. Son 3 yıldır hiçbir kurum ile iletişiminin ve çalışmasının olmadığı bilinmektedir.Artık yapılması gereken amatör kulüplerin bir araya gelerek bir platform oluşturmaları ve belediyeler ile Valilikle iletişime geçmelidir.

Son olarak Düzce Gençlik Spor il Müdürlüğü’nün ayrımcı bir anlayışla kendince bazı kulüplere maddi destekler vermesi ise kurumların tutarsızlıklarını gün yüzüne çıkardı. Bu tutarsızlıkların karşısında Düzce Askf sessiz kaldı çünkü Askf yöneticileri kendi kulüplerine bu desteklerden alırken bir başka duyum ise kurulmuş tabela kulüpler ile aynı kişilerin bu desteği 3-4 kalemde aldığını belirtiliyor. Bunun tespiti için Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü destek verdiği bu kulüplerin listesini gerekçesi ile birlikte şeffaflık ilkesi ile kamuoyuna duyurması ile açıklığa kavuşacaktır. Bu tutarsızlıkların sonunda kulüpler direk olarak Taskk ile iletişin kurarak konuyu iletmesi sonrası başkan Ali DÜŞMEZ;

“Genel başkanımız Sayın Ali Düşmez’in Spor Bakanlığı nezdinde yapmış olduğu girişimle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde tescili bulunan ve faal olan Amatör Spor kulüplerimize 5.000,00 TL (Beş Bin TL) nakdi yardım yapılmasına karar kılınmıştır.  Daha öncesinde kulüplerimize nakdi yardım yapılması için istenen “vergi borcu yoktur” yazısı Genel Başkanımızın çalışmaları neticesinde kulüplerimize yapılacak olan 5.000,00 TL’ye kadar nakdi yardım için istenmeyecektir. Spor Bakanımız Sayın Muharrem Kasapoğlu’na ve Genel Başkanımız Ali Düşmez’e amatör spor kulüplerine yaptıkları hizmet ve mücadele için teşekkür ederiz.”

açıklaması yapmış fakat şuana kadar Düzce Gençlik Spor İl Müdürlüğünce kulüplere gelen bir yazı olmadığı ayrılıkçı olarak tespit ederek verdikleri destek dışında bir uygulama olmadığı belirtilmektedir.

Aynı şekilde amatör kulüpleri sadece gelir kapısı olmaktan öteye görmediği görünen TÜFAD ise suspus olmuş hayalet olarak gezen durumdadır. Neredesiniz değerli Düzce Tüfad yöneticileri amatör kulüplerin yanında mısınız yoksa amatör kulüpleri sadece gelir kapısı olarak görmeye devam mı edeceksiniz. Sizlerin bu salgın döneminde ne çalışmanız var duyurunda görelim.

Düzce ilinde yerelde üst kuruluş olması düşünülen Düzce Askf bu bakımdan anlamsız ve yetersiz bir kadro ile göze çarpıyor. Askf eğer kongre seçimi döneminde ise yöneticilerin kendi iş ve uğraşlarına müşteri bulma maksadından öteye gitmeyen süslemle malzeme yardımı yaparak 3 yılda bir malzeme vermeyle övünen bir anlayış ile yürüyor. Neden bu tutarları kulüplere maddi olarak vermemesinin altında  her halde bünyesindeki amatör kulüplerinin malzeme başka yerlerden alacağı bildiği gerçeğidir. Yani Ask yöneticisinin ticari uğraşları bu maddi yardımın verilmesinde en büyük engel olduğunu görmemek 3 maymunu oynamak olur.

2020-2021 Sezonu Covid-19 salgını ile yarıda ertelenmiş ve sezon bu şekilde tescillenmişti. Sezon sonunda amatör liglerin tamamından çekilen kulüpler haricinde liglerden düşme kaldırılmıştı. Aynı şekilde oynanmayan 2.Amatör lig kulüplerinin tamamı 1.Amatör Lig terfi etmişti. Tff aldığı karar ile 2.Amatör ile 1.Amatör lig Covid-19 salgını nedeniyle bir sonraki sezonda birleştirilmesine karar vererek illerde sadece Süper ve 1.Amatör liglerin oluşması kararını aldı.

Şimdi Covid-19 nedeniyle yok olma noktasında çırpınan işletmelerden maddi destek bulamayacak olan amatör kulüpler için Düzce Askf’nin Covid-19 salgını süresince kulüplere maddi destek sağlama için hiçbir çalışmanın olmadığı gibi belediye ve Valilik ile temaslarının olduğunu belirten bir açıklama yoktur.

Bunun yapılması gerektiğini ögrenmek isteyen sınır ilimiz Sakarya’da  Askf Yönetimin faaliyetlerine bakarak nasıl yol aldığını ve kulüpleri ayrıştırmak değil birleştirme çalışmalarının yapıldığının en güzel örneğini görebiliriz. Hedeflerinin Sakarya Spor Şehri yapma hedefi ile ildeki Üniversite ile yaptığı proje ise tam anlamıyla 10 üzerinden 11 verilecek bir çalışmadır.

Örnek olan çalışmalara İzmir Valiliği’de Covid-19 salgını sonrası hiçbir geliri olmayan Amatör Kulüplere maddi destek yaparak yanlarında olduğunu gösteren çalışmalara imza attı. Düzce Valimiz Sayın Cevdet ATAY bu çalışmaları görmek istiyoruz. Tabi burada iletişim kanallarının açık olması gerekir. Bununda şuan var olan Askf yönetimi ile olması beklemek havanda su dövmek olur. Amatör Kulüpler oluşturacağı bir platform ile bu olumsuz durumu ortadan kaldırması gerekmektedir.

Sizce neden Düzce ilinde amatör kulüpler sadece kullanılacak bir aşama olarak görülmeye mahkum edilmiştir.

Artık amatör kulüplerimizin maddi desteklere Düzce  Askf, Belediyeler, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Valilik tarafından tarafsız ve ayrımcı olmadan yapıldığını görmek istiyoruz. Düzce ilinde Amatör kulüpler yok olacak duruma gelmiştir.