AMATÖR SPOR İLE SİYASET YAPANLAR AMATÖR SPORU YOK ETTİ

Covid-19 Pandemi süreci ile amatör kulüpler TFF tarafından amatör liglerde alınan kararlarda oluşan olumsuz durumun Tff Başkan Vekili ve Amatör Kurulu başkanı Ali DÜŞMEZ yürüttüğü politikaların sonucu ortaya çıktığını belirttiler.

Taskk hukmü olmayan bir konfederasyon olmasında en büyük etkinin yönetim kadrosunun ve Askf’ler bir siyasi basamak olarak görenlerin yönetici olmasından dolayı amatör pandemi sürecinde yok oldu.

Ali Kemal Demir ‘in Amatörlig.net sitesinde derlediği yazılarda;

Türkiye Futbol Federasyonu, Covid-19 pandemisi sonrasında

TFF bu kararları alırken çok önemli bir hata yaptı ve Kulüplere mahkeme yolunu açtı. Şampiyonluk umudu devam eden ve 12 puana mukabil 4 maçı olan Kulüplerin emeklerini hiçe saydı. Bu karar en hafifinden vicdansızlıktır. Ceyhanspor, Siirt İl Özel İdare, Adıyaman 1954, Isparta 32 Karaman Belediye, Edirnespor, Belediye Kütahya, Çengelköy, Tekirdağ ve diğerlerinin suçu nedir?

Amatörleri temsil edemeyen TASKK Başkanı, siz de artık Kulüplere hayal satmaktan vazgeçin. Şimdi sizden beklenen istifa etmenizdir…

Hep söylüyorum, TASKK ve ASKF’ler Kulüplerin sendikasıdır. Sendika Başkanı patronların masasında oturursa sendikasına bağlı Kulüplerin hakkını arayamaz ve etkisiz eleman durumuna dönüşür.

Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonunda başka neler oluyor, onu da yazayım. Yöneticiler toplanıyor, ülkenin çeşitli illerinden ASKF Başkanları toplantı için belirlenen vilayete geliyor. Hepsinin yol giderleri ve masrafları karşılanıyor. Önceden gelen var, toplantı bitiminde bir iki gün kalan var. Toplantı bitiminde ise karar metni boş olan ve adlarının yazılı olduğu yerlere imza atıyorlar. Geneli boş karar defterine imza atıyor. Gerisini TASKK Başkanına bırakıyorlar. Kimse de demiyor ki, dur kardeşim ben neye imza atıyorum bir bakayım…” Çok muhterem ASKF Başkanları, hani nerede sizin hür iradeniz? Bir çoğunuz neredeyse 30 yıldır ASKF Başkanı, siz, bu makamlarda böyle mi kalıyorsunuz?

“Ben boş kağıda imza atmaktan onur duyarım” diyen ASKF Başkanı sözüm size; İlinizin takımlarının hakkını böyle mi savunuyorsunuz?

Türkiye’de İl Temsilcilikleri, İl Temsilci Yardımcıları, Tertip Komiteleri ve sair her şey seçimle olmalı. Atamayla bu işler olmamalı.

Amatör maç izlemeyen amatörlerden sorumlu TFF Başkan Vekili Ali Düşmez, olmayan Amatör Kurul’dan artık söz etmeyin, insanlar gerçeği gördü. Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, dönemin Gençlik ve Spor Bakanından izin alıp TASKK Başkanlığını apar topar bıraktı ve siz Başkan Vekili olduğunuz için Başkan seçildiniz.

İstanbul ASKF Başkanı siz, TASKK Başkanı siz, Amatörler İşler Sorumlusu siz, TFF İcra Kurulu Üyesi siz, TFF Başkan Vekili yine siz… Bu ülkede bu görevleri yapacak başka adam mı kalmadı?

BAL’daki takımlara umut verdiniz, şimdi hepsi hayal kırıklığına uğradı. Çengelköyspor’un da hakkını koruyamadınız. Bu Çengelköylüler, 15 Temmuz’da kaç tane şehit verdi, kaç tane Çengelköylü Gazi oldu farkında mısınız? Çengelköylüler olmasaydı şimdi TFF’nin koltuklarında omuzu yıldızlı darbeci hain askerler olurdu. Sizin şimdi keyifle bindiğiniz 1 trilyon 400 bin TL’lik TFF’nin kiralık araçlarına omuzu yıldızlarla dolu asker görünümlü vatan hainleri binerdi. Bu güzel semtin onurlu insanları öleceklerini bile bile sokağa indiler, silahlı hainlerin karşısına savunmasız çıkacak kadar cesurdular. Kadınlar, çocuklar ve gençler; Biri kadın 17 kişi şehit oldu Çengelköy’de. Onlarca Çengelköylü de yaralandı.

Türkiye Futbol Federasyonu Gazi semtin umutlarını yine gasp etti. Edirne’ye, Kütahya’ya, Ceyhan ve Isparta’ya ve diğerlerine de büyük haksızlık yaptınız. Aldığınız karar hukuksuz ve yanlıştır. Bir defa daha gözden geçirmeniz gerekir.

Isparta merkezli BLT Türk ekranlarında yayınlanan Levent Doğan ile Spor Vakti Özel Programında BAL takımlarının Kulüp Başkanları, TFF’nin kararına tepki gösterdiler.

Programa telefon ile bağlanan BAL Kulüp Başkanların tamamı, TFF’nin bu hatalı karardan geri dönmesi gerektiğini söylerken, illerinde protesto gösterileri yapılmak istendiğini ancak kendilerinin buna mani olduklarını aktardılar.  TFF’nin kendileri oyaladığını söyleyen BAL Kulüp Başkanları, bu kararı verenleri istifaya davet ederken, konuyu Sayın Cumhurbaşkanına aktaracaklarını bildirdiler.

Özel: Fuzuli ve boş olduğunu gördük
TFF’nin haksız kararı sonrada Ankara’da görüşmeler yaptığını söyleyen Belediye Kütahyaspor Başkanı Cahit Özel, “bizi haftalarca oyalayan ve her defasında bize mavi boncuk dağıtan Ali Düşmez’in de fuzuli olduğunu ve boş bir kişi olduğunu gördük. Bunu bütün Amatörler de gördü. Bizimle yaptığı görüşmede, ‘benim sözüm geçmiyor’ diyen bir kişiden artık destek beklemiyoruz.” dedi.

“Ali Düşmez’in gücü yetmemiş”
Programa telefon ile bağlanan Karaman Belediyespor Başkan Vekili Mehmet Bayrakçı çok farklı ifadeler kullandı. Ali Düşmez’in kendileri ile yaptığı görüşmede, “benim gücüm yetmedi, siz mutlaka siyasi baskı yapın’ şeklinde bir cümleyi kullandı” diye konuşan Bayrakçı ‘Bu olay bize ders oldu’ dedi. Geçen hafta Nihat Özdemir ve Ali Düşmez ile görüştüklerini aktaran Bayrakçı, TFF’den bize ‘siz üzülmeyeceksiniz’ dediler ve adeta mavi boncuk gösterdiler. Ama dün bu karardan sonra ne hikmetse hiç birisi telefona çıkmadı. “Başkanımız, Kütahyaspor Başkanı Sayın Cahit Özel Bey ile birlikte Ankara’da TBMM’de görüşmeler yapıldı. Dün TFF Başkan Vekili Ali Düşmez ile görüştük bize şu ifadeleri kullandı, ‘benim gücüm yetmedi, ben çok istedim ama olmadı. Siz baskı yapın, siz şöyle yapın böyle yapın’ diyor. Bizi temsil eden Başkanın böyle bir şey demesi ilginç… ‘Normalde BAL’dan 9 takım çıkacaktı, ben baskı yaptım, ceketimi alır giderim diye tepki verince yönetim kurulu 11 takımın 3.Lige çıkmasına ikna oldu’ diyor. Biz 20 takım beklerken 11 takıma razı mı olalım? Ali Düşmez bizimle yaptığı görüşmede, ‘siz mutlaka siyasi baskı yapın’ dedi. Biz bu işin takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Ali Düşmez bir oyun sergiledi”
BAL 10.Grup ekiplerinden Çiğli Belediyespor Başkanı Deniz Çıtak, konuşmasında “Ali Düşmez bir oyun sergiledi, bizim BAL Başkanlarımız da bu oyuna alet oldu. Herkese mavi boncuk dağıtıp son dakika golü attılar. BAL’ın pastasını 3.Lig Başkanlarına bıraktılar, çünkü onların pastası bölünmesin istediler. Ben istifaya davet etmiyorum, yaptıkları pisliği temizlesinler. TFF bizi muhatap almadı, hayatında BAL maçı izlememiş kişiler BAL hakkında karar veremez. İnsanların vebali bu kararı alanların üzerine” dedi.

“Ülkeyi kaosa mı sürüklemek istiyorlar?”
Isparta 32 Spor Kulübü Başkanı Atakan Yazgan adına yayına katılan Futbol Şube Sorumlusu Erkan Başpınar, “TFF tarafından bizi aylarca oyaladılar. Herkesin memnun olacağı bir karar çıkacak dediler. Ali Düşmez bu yayına katıldı ve ‘herkes memnun olacak’ dedi ama şimdi kimse memnun olmadı. Acaba bunlar il takımlarını 3.Lige almayarak ülkeyi kaosa mı sürüklemek istiyorlar. Bu karar skandaldır. Taraftarımız TFF’ye yürümek istedi, engel olmaya çalıştık. Isparta’nın hakkını yediler. 4 hafta kalmış bir ligde 1 puan geride olan takımlar bile 3.Lige alınmıyorsa insanların emeklerini ve umutlarını kaybettirdiler.

Stüdyo konuğu olarak Spor Yazarı Sedat Cihan’ın yer aldığı Levent Doğan ile Spor Vakti Özel Programına ayrıca, Adıyaman 1954 Başkanı Sait Aybak, Belediye Kütahyaspor Başkanı Cahit Özel, Çiğli Belediyespor Başkanı Deniz Çıtak, Edirnespor Başkanı Savaş Üner, Karaman Belediyespor Başkan Vekili Mehmet Bayrakçı, Adana temsilcisi Ceyhanspor Genel Kaptanı Ertan Aydar, Türkiye Amatör Futbolcular Birliği temsilcisi ve sözcüsü Emrullah Öztürk, Ceyhanspor Kaptanı Fatih Yılmaz, Transfer Merkezi Koordinatörü Ali Karakaş ve Spor yazarı Mete Ekiz katıldılar.

içeriklerine yer verdi.

Bilindiği üzere Düzce ilinde de amatör büyükler ligi 2.Amatör ligde mağduriyetler oluşmuşması sonrası 2.Amatör li katılan takımlar Tertip Komitesi toplanmaması üzerine kulüplerin hiçbir iradesine saygı duymadan kendi başına kararlar alarak kaosun derinleşmesine sebep olan Düzce Tff İl Temsilcisi Gökhan KARADAĞ ile iletişime geçmesine rağmen çözümsüzlüğün odağı olması sonrası Askf Başkanlığına konuyu iletmiş faka Askf Yönetiminin de tek kişi iradesine sıkıştığı gören kulüpler durumu Amatör İşlerine taşımış ve TFF oluşan durumdan diğer illerden de gelen veriler doğrultusunda 23 İlde 1 ve 2.Amatör Lig birleştirilme kararı alınması ile sonuçlandı.

Amatör Spor üst birleşimleri olan Askf’ler ve Taskk gibi kuruluşlar var olan bir kaçının yönetim anlayışları buraları sadece bir siyasi basamak olarak gördüklerinden Amatör Spor’a bir katkı sağlamayan kişisel beklentilere malzeme olan kuruluşlar haline geldiği gün yüzüne çıkmış oldu.