AMATÖR SPOR KULÜPLER YOK OLUŞUN EŞİĞİNDE

Sporun, başta da Türk futbolunun temeli olan amatör spor kulüplerimizi görmezden gelmek vicdanen sorumsuzluk örneğidir. Ülkemizde ve İlimizde sporunun her dalında ayakta kalmasını sağlayan amatör spor kulüplerimiz korona virüs salgını döneminde büyük darbe almış olması sporun ana kriteri yetiştirme özelliklerini asla unutmamız gerekmektedir.

Ülkemizde gerçek olan şudur ki; amatör spor kulüplerimiz yetiştiricilik görevi yapmakta ve en büyük gelirleri de kaynakları yöneticiler ve belli kısıtlı sponsorlardan oluşmaktadır. Zaten kıt kannat bir kaç yöneticinin gayreti ve az sayıda sponsor desteği olan amatör spor kulüpleri şimdi de yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu amatör kulüplerimiz için korona virüsün vurduğu yıkıcı darbedir. Bu durumda yapılacak ön tanı Gençlik ve Spor Bakanlığımız, il ilçe belediyelerimizin elindedir. Koşulsuz ayrım gözetmeksizin destek şarttır.

Gelişen bu salgın dönemi sonrasında ekonomik etkileri sonrasında sponsorların da artık amatörlere el atmayacağı bir gerçektir. Bu durumda tek çare devlet ve belediyelerin desteğidir. Destek olmazsa pek çok kulüp kapanabilir veya faaliyetlerini sonlandıracağı gibi sonuç olarak müsabaka sayılarında da büyük düşme olacaktır. Bu durumda önümüzdeki yılda oynanan müsabaka sayılarında %50 ila %70 oranında düşecektir.

Bu durumda amatör spor kulüplerin toplum yaşamında en beliğin özelliği olan “Bağımlılıkla Mücadele” büyük darbe alarak futbolcuların futbol sahaları  ve diğer spor branşlarındaki sporcularında spor alanları yerine başka alanlara yönelmeye başlayacaktır. Ülkemiz ve Düzce ilimiz için en büyük tehlike budur. Bu durum ilimiz başta olmak üzere ülkemizdeki amatör kulüplerinin tamamın ortak derdidir.

Düzce ili amatör dünyasında Düzce’de tüm futbol takımları yanında diğer branşın alt yapıları olan basketbol ve Uzakdoğu sporları branşıyla ilgilenen diğer kulüplerin de varlığı unutulmamalıdır. Düzce ilimizde ne yazıkki amatör sporda kulüpler adına şuana kadar taban birlikleri olarak adlandıran mercilerden bir programın olmadığı görülmektedir. Düzce’de ve Ülkemizde futbol, bir o kadar diğer branşlar yaşamını sürdürmeye çalışan kulüp yok olmaması için gerekli adımlar atılmalıdır.

“Amatör dünyamız unutulmamalı diyoruz. Bu olumsuz durumdan dolayı bir amatör spor kulübümüzün bile kapanmaması için bir program dahilinde yardım ve desteğin Gençlik Spor Bakanlığımız ile il ilçe belediyelerimizin konuya ilişkin reel sonuç veren girişimleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.