SON GOLÜ KORONA ATARSA !!!

Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Nihat Özdemir, bugün yapılan TFF Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından ertelenen liglerle ilgili açıklamalarda bulundu.
İnsanlık tarihinin en zorlu dönemlerinden birisini yaşıyoruz. Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını, bütün dünyayı sardı ve 5 ay geçmesine rağmen etkisini hala sürdürüyor. Bu süreci birlik beraberlik içerisinde en az kayıpla atlatmaya çalışıyoruz. Pandemiyle savaşımızda her gün daha iyiye doğru gidiyoruz. Ancak tedbirlerden hiç vazgeçmeden, mücadeleyi asla bırakmadan yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Yaşanan bu süreçten Türk futbolu da haliyle etkilendi. Devletimizin aldığı kararlarla sportif tedbirleri dünyada en hızlı şekilde alan ülkelerin başında geliyoruz. Türkiye’de 11 Mart’ta ilk vakanın görülmesinin ardından maçlarımızı seyircisiz oynattık, ilk ölümlü vakalar sonrasında da liglerimizi erteledik. Allaha şükürler olsun ki, o dönemde sahalarımızda virüs çıkmadı.

Şimdi 1.5 ay gibi bir zaman geçti. Futbol ailesi olarak hem dayanışma hem önlemler konusunda gerekli tüm adımları attık. Türkiye Futbol Federasyonu olarak virüse karşı kararlı mücadelemizle önemli bir yol aldık.  Devletimizin kararlarına harfiyyen uyduğumuz gibi futbola dönüş için Sağlık Kurulumuz çok önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Futbolun oynanabilmesi için tüm tedbirleri içeren bir protokol hazırlandı. Bunun birinci kısmını kamuoyu ile paylaştık, müsabaka evresini de en kısa sürede kulüplerimize ve kamuoyuna duyuracağız.

Bugüne dek en sağlıklı şekilde liglerimizin tamamlanması yönünde çaba gösterdik. “Önce sağlık” anlayışımızdan hiç vazgeçmedik. Hep Türk futbolunun selametini düşünerek hareket ettik. Futbolumuzun bu krizden en az şekilde etkilenmesi için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

Bu süreçte Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile toplantılar yaptık, Süper Lig, 1. Lig, 2. Ve 3. Lig kulüplerimizin fikirlerini aldık. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu başta devletimizin tüm kurumları ile istişare içinde süreci değerlendirdik. UEFA ve FIFA ile görüşmeler yaptık. Gerekli düzenlemeleri yaptık.

En son Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile bir görüşme gerçekleştirdik.Kendisine bizleri kabul ettiği, değerli bilgilerini paylaştığı için teşekkür ediyorum. Sayın Koca, gerçekten zor bir görevi başarıyla yürütüyor, verdiği mücadele ve duruşu ile hepimize örnek oldu. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bugün de Yönetim Kurulu toplantımızı yaptık. Devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla hazırladığı Normalleşme Planı kapsamında değerlendirmelerde bulunduk. Görevimizin zorluğunu ve sorumluluğumuzu biliyoruz.

“Ligleri 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık”

Tüm şartları göz önünde bulundurarak bir yol haritası çizdik. Bütün kamuoyunun da merakla beklediği kararımızı şimdi sizlere duyurmak istiyorum.  Şimdilik olmak kaydıyla, elimizde değişik senaryolarımız da bulunmakla birlikte ertelenen Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerimizi 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık.

Açıklamasını yaptı.

Liglerin tahminen 12-13-14 Haziran haftası olarak belirtilmiş olsa da öncelikli husus Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulundan çıkacak bir görüş neticesinde değerlendirilecek olduğunu unutmamak gerekiyor.

Şimdi burada her ne kadar kurumlar istisna ile başlamasına onay verse bile sahalarda görev yapacak olan futbolcu, antrenör ve teknik ekibi, hakem, gözlemci ve diğer yöneticilerin kendilerinin yanında ailelerinin bu durumu olumlu karşılayacak mı?

Müsabakalar başlar ve sonrasında her hangi bir durum sonucunda futbolcu, antrenör ve teknik ekibi, hakem, gözlemci ve diğer yöneticilerin etkin olan pandemi korona virüs karşılaşmasının sorumlusu kim olacak?

Koronovirüs bulaştığı tespit edilenler aileleri ile birlikte bu hastalıkla mücadele edeceğine göre ailelerinde bu konuda söz sahibi olduğu hukuki bir gerçek değil midir?

Eğer yerel amatör liglerde oynanacak dayatması yapılan müsabakalarda olası bir koronavirüs bulaşması sonucunda sahada sağlıkçı bulunmadığı gibi ambülans bile bulunduramayan uygulamaların daha etkisiz olacağı aşikar olduğuna göre bu durumla karşılaşıldığında oluşan mağduriyetlerden;

  • Türkiye Futbol Federasyonu
  • Askf’ler
  • Tff İl Temsilcileri
  • İl Tertip Komiteleri

sorumlu olacaklarının kulüpler tarafından liglerin başlaması öncesi yapılacak görüşmede karara bağlanarak imza altına alınması gerekir. Aksi durumda bu durumla karşılaşanlar ileride insan sağlığı ve aile yaşamını etkileyecek bu durumdan dolayı oluşacak hukuki durumlara hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

“Yoksa son golü korona atar.”