BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını, bütün dünyayı sardı ve halen etkisini sürdürüyor. Bu süreci birlik beraberlik içerisinde en az kayıpla atlatmaya çalışırken pandemiyle savaşımızda her gün daha iyiye doğru gidiyoruz. Bu süreçte liglere 19 Mart 2020 tarihi itibari ile ara verilmişti.

Bu süreç sonrasında TFF tarafından Futbola Dönüş Protokolü düzenlenerek müsabakalrın başlamasına ilişkin tarihler belirlendi fakat daha sonra durumun Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu önerileri dikkate alınmadan yapıldığı ortaya çıkması sonrası Tff Başkanı Nihat ÖZDEMİR tarafından tarihlerin kesin olmadığı ve Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulunun vereceği karar neticesinde liglerin başlana bileceği bigisi kamu oyuna duyuruldu.

Bu süreç sonra yerelde oynanan liglerle ilişkin ne olacağı belirsizliğini taşır iken TFF Başkanvekili ve TASKK Başkanı Ali DÜŞMEZ;

Süper Ligin geleceğinin belli olmadan amatör küme hakkında karar almalarının mümkün olmadığını açıklamalarında

“Şimdi herkes merak ediyor ne olacak bu ligler? Sıkıntılı bir ortam. Ne olacağı belli değil. Ortam müsaade ederse oynayacağız.  Olayın hem TFF yönü hem de uluslararası yönü var. Herkesle konuşan kişiyim ben. Bir doğru karar yok. Öyle bir ortam yaşıyoruz.

Amatör Kümenin geleceği ile ilgili şu an bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirten Ali DÜŞMEZ “Bununla ilgili çeşitli planlarımız var. Şuan Süper Ligin başlamadığı bir ortamda amatör ligin ne zaman başlayacağı ile ilgili bir şey söylememiz doğru olmaz. Üst liglerde de rahat bir ortam yok.” açıklaması yapmıştır.

Düzce ilimizde oynanan yerel amatör müsabakalarda oynanmakta olan U ligleri zaten iptal edildi. Şuan sadece Süper Amatör Lig Play-Off ile 2.Amatör Lig müsabakaları ertelenmiş olup halen Tff Amatör İşleri tarafından amatör liglerin ne olacağı hakkında hiçbir açıklama yapılmamış ve halen durum değerlendirmesi yapıldığı bir süreçte ilk önce ilimiz Süper Amatör Lig Play-Off iptal olduğu ve puan tablosunda üst sırada olan takım olan Akçakocaspor piyango vurduğu şeklinde görsel basında yer alması sonrası TFF Başkanvekili ve TASKK Başkanı Ali DÜŞMEZ açıklamaları ile böyle bir durum olmadığı ortaya çıkmış ve liglerin ne zaman başlayacağı belirsizliğini taşıdığı belirtilmiştir.

Daha sonrasında ilimizde Süper Amatör Lig Play-Off müsabakalarının oynanacağı 2.Amatör Lig ise iptal edildiği yönünde açıklamar gündeme gelmiş olsa da bu durumu açıklayacak bir karar şuana kadar Tff tarafından açıklanmamıştır. Bu durum sadece gündem oluşturma çabasından ibaret bir durum olduğu gözükmektedir.

Esas olan 19 Mart 2020 tarihi itibariyle liglerin ertelenmesinden bu güne kadar net bir açıklama olmaz iken bu kadar kamu oyunda açıklamalar havada uçuşur iken il genelinde Tff tarafından düzenlenen liglerden sorumlu olan Tff İl Temsilcisi ve aynı zamanda Tertip Komitesi Başkanlığı yürüten Gökhan KARADAĞ bu durumlara ilişkin kamu oyuna doğru bilgileri açıklamamıştır. Oluşan bu durumlar sonrası liglerde oynayacak takımlar ve futbol sevenlerin gerçek ve doğru açıklamaların yetkilisi olan İl Tertip Komitesi ve Tff İl Temsilcisi tarafından anında resmi ilan panasu ve web sitesi üzerinden açıklayıcı metin yayınlaması gerekmez miydi?

Yada bu tür gündemlerin oluşması ve birilerinin ön plana çıkarma gayreti içinde mi anlaşılamamıştır.

Gerçek olan tek durum şuan itibariyle yerelde oynanan Amatör Liglerin ne şekilde tamamlanacağına ilişkin TFF tarafından hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Tff tarafından yapılan lig başlama tarihleri TFF ve UEFA tarafından denetimi yapılan ertelenen Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig ile Tff kendisi tarafından denetimi yapılan 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerinin 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı açıklanmıştır.

Yani TFF sadece UEFA nın denetiminde olan ligler ile Türkiye Profosyosnel Liglerine geçiş süreci olan  ve denetimi TFF tarafından yapılan liglere ilişkin açıklamalar yapmıştır.

Tff açıklamalarında yerel amatör liglerde Süper Amatör Play-Off oynanacak 2.Amatör Lig oynanmayacak şeklinde hiçbir açıklama yaptığı görülmemiş olup eğer bu tür bir açıklama var ise tarih ve yazının kaynağını bizlerle paylaşmasını spor kamuoyu merakla beklemektedir.