DÜZCE AMATÖR KULÜPLERİ SAHİPSİZ

Düzce ili amatör futbol ligleri 2012-2013 szonu sonuna kadar Süper Amatör ve 1..Amatör Lig olarak devam etti. 2012-2013 Sezonunda Düzcespor amatör lige düşmesi ile yerel ligde bulunan takımlar arasında oluşan güç dengesizliği üzerine 2.Amatör Lig kuruldu.

Düzce ili olarak Süper, 1.Amatör ve 2.Amatör Lig olarak 3 Lig olması sonraki yıllarda Düzce amatörü futbolla alakası olmayan kişilerin yönetimlerde yer aldığı askf bunun bir gelir kapısı olduğunu gördü ve Düzce amatörünü 2013-2014 seznundan bir ticarethane gibi yürüterek bugün işin içinden çıkılamaz hale getirdiler.

Tff futbol esasları kuralına göre

“2022-2023 Sezonunda İl Tertip Komitelerince, amatör küme büyükler kategorisinde Süper Amatör Lig ve 1. Amatör liglerdeki takım sayıları ile 2.Amatör liglerdeki takım sayılarının aynı oranda kalması şeklinde terfi tenzillerinin yapılarak Süper Amatör Lig ve 1.Amatör Lig takım sayısının, 2.Amatör Lig takım sayısından fazla olmamasına dikkat edilir. Tertip Komitelerince tanzim edilen lig
statüleri ilgili kümenin ligleri başlamadan önce onaya gönderilecek ve Federasyonca onaylanmasını takiben takımlara, futbol il temsilciliklerince yazılı olarak tebliğ edilecektir. Lig statüsü onaylanmayan müsabakalar kesinlikle başlatılmayacak ve İl Hakem Kurulu bu maçlara hakem ataması yapmayacaktır.”

Sezon planlaması yapılarak liglerin başlatılması ana kuraldır.

Tabi Düzce ilinde kurallar işine gelince üç maymun teorisi ile çalışan Düzce ili Tff İl Temsilcisi Gökhan KARADAĞ kural tanımazlığı geçmiş sezonda da kendisini burada tutanların menfaatlaeri doğrultusunda Tff Futbol Esaslarına göre tescili düşen takımı el altından Askf menfati olan yöneticiler ile birlikte üç maymunu oynayarak gerçeğe aykırı belgeler düzenleyerek tescil işlemleri sanki Sakarya Tff Bölge Müdürlüğü onaylamış gibi asılsız beyanlar ile hiçbir yazılı gerekçe sunamadığı tescil işlemlerini yapılmasını sağlamıştır.

2023-2024 sezonunda 2.Amatör Lig’e geçen sezon 13 takım katılmış olmasına rağmen Süper Amatör Lig oluşumunda sezon lig planlaması kuaralı gereği Tff Amatör İşlerine yazılı olarak cevaplanması ile kuralabilmesi gerekirken oldu bittiye getirerek Süper Amatör Lig 14 takım ile başlamıştır. Bu sezon 2.Amatör Lig katılmı sağlayacak takım sayısının 8 veya 10 takım olması muhtemel olduğuna göre buda demektir ki Süper ve 1.Amatör ligleri 2. Amatör Ligi katılımcılarından fazla olamayacağından 2.Amatör Lig oluşturulamaz.

1.Amatör Lig katılımcı olarak geçen sezon 2.Amatör Lig katılım yapan takımlar katılabilir. Bunun dışında zorunluluk halinde Tertip Komitesi kararı ile zorunluluk gerekcesi olu ile 1.Amatör Lig takımlarına ilave yapılabilir.

Amatör futbol takımlarının en büyük esas sorunu ise destek buamamış olmalarıdır. Belediye takımları dışında merkez takımlarına nazaran ilçe takımlarının masrafı 3 katından fazladır. Valilik bünyesinde yapılan desteklemeler ise bu durum göz ardı edilmesi sağlanarak ilçe takımlarının yok olmasına sebep vermektedir.

2023-2024 futbol sezonu Tff Amatör Futbol Esasları kitapcıgının yayınlanmasıyla ortaya çıkan tabloda amatör kulüpleri Taskk kendine gelir kapısı olarak gördüğü ortaya çıktı. Tff yıllardır amatör kulüplere amatör kulüplere hiçbir katkısı olmayan ve sadece bir dernek olan Tüfad referans ücreti dayatması sonrası şimdi Taskk transfer ücretleri payı yetmezmiş gibi birde lisans işlemlerinde hiçbir hizmeti olamamasına rağmen lisans işlem ücreti adında bir bedel çıkartarak dayatılması son noktaya getirdi.

Bir cevap yazın