Sporcu lisansı sadece ligler için mi

SPORCU LİSANSI SADECE LİGLERLE İÇİN Mİ?

Sporcu Lisans işlemlerinin niçin yapıldığına ilişkin olarak mevzuatta 07.12.2001 24606 sayılı Resmî Gazete yayınlanan Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Yönetmeliği mevzuatında belirtilmiştir. Bu mevzuatta belirtilen yönetmeliğe göre düzenlenen spor yarışmalarına katılabilmek için, bu Yönetmelik hükümlerine göre lisans alınması ve bu lisansların her sezon il müdürlüklerine veya federasyonlara vize ettirilmesi zorunludur.  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlükleri, spor federasyonları veya elektronik ortam dışında verilen lisanslar geçersizdir.

İllerde düzenlenen tüm spor yarışmaları bu yönetmelik kapsamında uyum içinde olması gerekirken spor yarışmaları yapan sadece federasyonlar lisans işlemi yapmak zorunda gibi bir algı ile etkinlik organizasyonu yapanlar sadece etkinlik izni alınması hususunda mevzuat ve kanun hükümlerini uygular iken toplumun her yaş grubunda yer alan bireylerine yarışma, turnuva adları ile etkinliklerde yarıştırılan her sporcunun tescil ve vücut sağlığı yönünden yeterliliğinin tespiti ve veli iznine tabi olan sporculardan da veli iznin alınarak bu etkinliklerde katılmasının sağlanması esas olmasına ne yazık ki bu mevzuat uygulanmamaktadır.

Eğer yarışmaları düzenleyen komiteler yarışmada oynayan sporcuların o spor dalını gerçekleştirmesi yönünde sağlık yönünden bir sakınca olup olmadığı kontrol edilmeksizin oynatıldığı durumda o sporcu yapılan yarışma nedeniyle sağlık rahatsızlığı gerçekleşir ise bunu ne ile izah edileceği bilinmiyor. Buda spora ve sporcuya verilen önemin ve değerin ne olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak : SPORCU LİSANS, TESCİL, VİZE VE TRANSFER YÖNETMELİĞİ

 

Bir cevap yazın